Prov och mindfulness

683 1024 admin
  • 0

Hej!

Det är jättevackert väder ute och jag är glad för ljuset. Några dagar i rad nu har solen visat sig och det ger mig energi och kraft 🌞.

I morse efter träningen hade jag lektion med mina elever på skolan, som gjorde sitt hör- och läsförståelseprov. Jag hoppas att det gick bra för dem. Förhoppningsvis hinner jag rätta deras prov under helgen, men annars blir det i nästa vecka. Jag har en hel del annat som måste göras på lördag och söndag, så vi får se om jag hinner med några rättningar.

På förmiddagen när jag kom hem från skolan gjorde jag färdigt det sista för det nya passet som vi ska köra idag. Det känns roligt att fokusera på sidoböjningar och magen. Sidoböjningar är nyttiga att göra precis som bakåtböjningar. De ökar bl.a. rörligheten, skapar styrka i kroppen och förbättrar cirkulationen. I nivå 2-grupperna ska vi också öva på underarmsstående och göra några roliga övningar i samband med det.

Nu på eftermiddagen har jag städat i yogastudion och jobbat med ord- och grammatikprovet som min steg 3-grupp ska ha på måndag. Jag måste kopiera det imorgon, så att det är färdigt till lektionen på måndag morgon.

Snart ska jag äta mitt mellanmål och byta om för min yogaundervisning. Det känns som om dagen har gått väldigt snabbt, men jag har verkligen försökt att vara fokuserad idag. Förra fredagen tappade jag ju mina hörlurar och det berodde på att jag var ofokuserad och la dem någonstans utan att jag tänkte på det. Jag har på sistone varit mer disträ än vanligt och jag gillar inte det. Mitt mål är därför att försöka bli mer närvarande i nuet. Det är inte bara för att jag inte vill förlägga något mer 😊utan för att det är så viktigt i livet. Jag har en tendens att vara mycket inne i huvudet och det gör att jag är ouppmärksam på det som händer här och nu. Dessutom påverkar det måendet. Om man hela tiden grubblar och funderar får ju kroppen och huvudet aldrig vila och man missar de stunder som är bra och fina. Jag får rapportera hur det går när jag övat lite längre, men redan efter ett par dagar med mer fokus och mindfulness i vardagen märker jag en stor skillnad.

Ha en fin eftermiddag och kväll!

Kramar❤️

Johanna

Leave a Reply

Your email address will not be published.