Trött dag med skola och yoga

1024 683 admin
  • 0

Hej!

Jag har precis kommit hem ifrån skolan. Igår trodde jag att jag skulle ha möte idag vid den här tiden, men jag hade blandat ihop veckorna. Det är nästa vecka vi har tisdagsmöte, så jag fick lite extra tid nu på eftermiddagen. Det var bra för vid lunchen var jag jättetrött. Jag sov tyvärr lite dåligt i natt och var tvungen att lägga mig och vila en stund efter jag hade ätit. För säkerhets skull satte jag mitt alarm på mobilen, men den var inställd på “stör ej” och alarmet gick inte på. Jag vaknade förskräckt av att jag sovit nästan en timme. Som tur var hann jag ändå till skolan i tid och det positiva var att jag faktiskt kände mig mycket piggare efter min tupplur.

I morse jobbade jag med skolan och skrivandet. Jag har fortsatt att läsa mitt manus och börjar nu komma till slutet. Imorgon beräknar jag att vara färdig med genomläsningen. Det känns väldigt bra att jag kommer framåt och att jag faktiskt bestämt mig för att göra något med texten. Hur det än går, så är det dumt att den bara finns i datorn och att jag inte delar med mig av den. Någon vill förhoppningsvis läsa😊.

För att utveckla mitt ordförråd och hitta en bättre rytm i mitt språk försöker jag ju också att läsa så mycket skönlitteratur som möjligt, men min tid är begränsad och igår tog jag beslutet att prenumerera på “Bookbeat” för att även lyssna på böcker. Jag har reda “Audible” sedan säkert tio år tillbaka och lyssnar mycket på fackböcker på främst engelska, men nu har jag bestämt att få in mer lyssning på svenska också. Att lyssna på böcker är praktiskt, men personligen tycker jag ändå att inget går upp emot att läsa en bok i pappersform. Det innebär mer avkoppling för mig.

Nu ska jag alldeles strax göra i ordning mig för yogan och äta min kvällsmat. Jag ska göra en smoothie och kolla till mina broccoligroddar som står i köket. Än så länge har de inte börjat gro, men de borde göra det snart.

Ikväll fortsätter vi med att fokusera på baksidan av låren och axlarna i yogan. Det ska bli roligt!

Ha en fin eftermiddag och kväll!

Kramar ❤️

Johanna

Leave a Reply

Your email address will not be published.