Hej! Hur mår du idag? Hoppas att det är bra!
Jag sitter ute på min balkong och skriver och det är skönt även om solen just nu har gått i moln. Det hade varit härligt att ha yogan utomhus, men vågar inte det, för jag tror det snart blir kallare och det är ganska molnigt för tillfället.
Jag hade en ganska dålig start på dagen. Vaknade på fel sida och det satt tyvärr i under löpningen. Ofta brukar jag känna mig glad när jag kommer hem ifrån min runda, men idag var det inte så. Tog mig ändå i kragen och gjorde min planering för dagen och min yoga och meditation. I yogan släppte många spänningar och det var skönt.
Nu på eftermiddagen känner jag mig mycket bättre. Jag tror det var bra att sätta sig ute en stund. Jag jobbar ju jättemycket hemifrån och ibland behöver jag helt enkelt byta miljö (om det så bara är från arbetsrummet till balkongen). När den här pandemin äntligen är över ska jag börja åka in till stan och jobba på caféer lite oftare. Jag behöver komma hemifrån. Det behövs för kreativiteten.
Snart börjar mina yogaklasser. Jag har sista barnyogan för tisdagsgruppen idag. Har förberett en liten tävling och överraskning till barnen. Jag har ju ingen mer yoga i den här veckan, så torsdagsgrupperna för barnen slutar först nästa vecka.
Imorgon ska jag fokusera mycket av tiden på skrivandet. Hann inte riktigt så mycket jag skulle ha velat idag, men nu har jag åtminstone två arbetsdagar utan undervisning och då kan jag få gjort ganska mycket.
Ha en fin eftermiddag och kväll!
Namaste och kramar,
Johanna

Leave a Reply