Melodifestivalen, Roskoden och piadina

485 1024 admin
  • 0

Hej!

Det är lördag och jag sitter i soffan och skriver. Egentligen hade jag velat sitta ute, men det blåser ganska kallt, så jag jobbar här inne. Tyvärr har jag haft ont i huvudet idag och därför varit ganska trött, men nu känns det lite bättre.

Imorse sprang Peter och jag med Buster. Vi tog det ganska lugnt. Jag hade ovanligt hög puls idag. Det jag har märkt är att när jag sover dåligt och är stressad, så är min puls högre under löprundorna. Som jag berättade igår, så är jag inne i en intensiv period när det gäller skolan och jag oroar mig för en del elever och det märks både i mitt sömnmönster och i mina drömmar. I natt drömde jag en typisk mardröm, som jag ofta drömmer en variant av när jag inte riktigt känner att jag har hundra procent koll på situationen.

Eftersom jag hade ont i huvudet och lite mindre energi, så gjorde jag en avslappnande yogasekvens för höfterna efter löpningen. Den var verkligen jätteskön och jag fick en hel del inspiration till min egen yoga – nya positioner, som jag vill ta med framöver.

Vi städade här hemma på förmiddagen och efter det fastnade jag lite framför datorn, men efter ett tag lyckades jag rycka upp mig och göra lite nytta igen.

Jag känner mig ofta rastlös när jag inte gör så mycket en ledig dag, men samtidigt vet jag att lugna dagar också behövs. Man behöver återhämtning, så är det bara.

Ikväll ska vi titta på melodifestivalen och det ska bli mysigt. Isabella ska bort med sina kompisar, men Josefina och Philippa är här hemma.

Nu ska jag börja läsa i en ny bok “Roskoden” av Kate Quinn. Det är samma författare som skrev “Jägarinnan”, som jag tyckte väldigt mycket om. Den här boken handlar också om andra världskriget och verkar spännande. På tal om andra världskriget såg jag en intressant dokumentär på SVT om Hitlers älskarinna Eva Braun i veckan. Jag har aldrig vetat något om henne, men ofta undrat vem hon var och tycker att dokumentären gav mig mer kött på benen, Dock saknade jag att de inte berättade någon om hennes familj (bara nämnde hennes syster ett par gånger) och mer om hennes barndom. Du kan se dokumentären här.

Nu ska vi snart laga middag. Idag blir det italienska piadinas. Det är en sorts bröd som man kan fylla med t.ex mozzarella, soltorkade tomater, oliver, kronärtskockor, ruccola etc. och sedan steka i stekpannan, väldigt gott!

Ha en fin kväll!

Kramar

Johanna

Leave a Reply

Your email address will not be published.