Underbar morgon och förberedelser för uteyogan

768 1024 admin
  • 0

Hej!

Det är onsdag eftermiddag och den perioden på dagen, då jag brukar vara som tröttast. Det är som om en energidipp alltid infinner sig mellan halv tre och tre. Nu är klockan nästan tre, men jag står upp och skriver och det är bättre än att sitta. När jag sitter ner blir jag ofta sömnigare.

I morse hann jag med ett morgondopp efter yogan på min dagliga joggingtur. Det var så stämningsfullt. Dimman låg tät över sjön och jag var helt ensam (tillsammans med en and 😊). Att morgonbaden skulle få en så stor betydelse för mig hade jag aldrig trott.

Under morgonen och förmiddagen var jag i skolan och hade möte. Det blev flera intressanta diskussioner och jag fick med mig en hel del idéer, som jag ska försöka implementera i min undervisning under läsåret.

Nu på eftermiddagen har jag förberett yogan. Om tre timmar ska jag ha yoga i trädgården. Vädret är verkligen fantastiskt och än så länge är vi ungefär 15 personer och det är jag glad för. Jag hoppas att kanske några fler anmäler sig nu strax innan. På måndag ser det också ut att bli fint väder, så då tänkte jag ha ett pass till innan terminen börjar på onsdag.

Det är dags för mig att jobba en timme med skrivandet nu, så jag slutar här.

Ha en jättefin eftermiddag och kväll!

Kramar Johanna

Leave a Reply

Your email address will not be published.